Rúško alebo Respirátor ?

Ochrana dýchacích ciest pred koronavírusom COVID-19:
Aký je rozdiel medzi rúškami a respirátorom KN95 / FFP2?

Face Mask vs Respirator Comparison by 3M - YouTube

Od marca 2020 platí na Slovensku povinnosť nosiť v súvislosti s pandémiou COVID-19 pri pohybe mimo domácnosti ochranné rúška. Médiá tak zaplavilo množstvo zaručených tipov a návodov na ich výrobu. Niektoré využívajú bavlnené látky, iné odporúčajú dokonca aj filtre od vysávačov. Ako sa v ponuke rúšok zorientovať a ktoré vám poskytnú naozaj účinnú ochranu?

Odporúčania WHO pre ochranu pred COVID-19

Svetová zdravotnícka organizácia WHO (World Health Organization) vydala zoznam odporúčaní pre čo najúčinnejšiu ochranu. Patrí k nim pravidelná hygiena, vyhýbanie sa množstvu ľudí či osobám prejavujúcim známky respiračných ochorení a zakrývanie úst a nosa pri kýchaní či kašľaní.

Pre zdravotníkov a osoby prichádzajúce do priameho kontaktu s nakazenými odporúča WHO používanie okuliarov, ochranných štítov a jednorazových rukavíc odolných voči chemikáliám.

Na ochranu dýchania pri priamom kontakte sú určené respirátory s ochranným filtrom FFP2/N95 (trieda ochrany P2) alebo FFP3 (trieda ochrany P3). Norma N95 je čínskym ekvivalentom európskej normy FFP2, obe označenia teda zaručujú rovnakú triedu ochrany.
Kompletnú správu je možné stiahnuť priamo na stránke WHO

Správne použitie rúšok a respirátorov KN95/FFP2

RÚŠKA
Hoci sú rúška vnímané ako ochrana pred vírusmi, chránia najmä okolie nakazeného. Tým, že si nakazený človek nasadí rúško, obmedzí rozptyl vírusovej infekcie. Pri jeho kýchaní a kašľaní sa mikrokvapôčky s vírusom zachytia na vnútornej strane rúška a nešíria sa ďalej do okolia. 
Ako ochrana zdravého človeka pred vírusmi sú však rúška len málo účinné. Nakoľko nepriliehajú tesne k tvári, infikovaný vzduch sa cez ne ľahko dostane až k dýchacím cestám. To že nepriliehajú naviac spôsobuje ich posúvanie a nutnosť naprávania, takže sa človek rúška častejšie dotýka rukami a zvyšuje riziko nakazenia.

Face masks won't help you avoid illness, so why wear them ...

RESPIRÁTORY KN95/FFP2

Respirátory sú na rozdiel od rúšok určené na ochranu zdravého človeka pred vírusmi, baktériami a škodlivinami z okolitého prostredia. Respirátory majú ergonomický tvar, vďaka ktorému dobre priliehajú k tvári a sú príjemné na nosenie. Po nasadení filtrujú vdychovaný vzduch a zachytávajú škodlivé látky z okolia, takže sa nedostanú do dýchacieho systému.
Respirátory sa vyrábajú v niekoľkých ochranných triedach (FFP1, FFP2, FFP3). Trieda FFP1 je určená na ochranu pred väčšími časticami ako je prach a dym. Pre ochranu proti vírusom (aj koronavírusu) je účinná trieda FFP2 a FFP3.

Niektoré respirátory majú výdychový ventil, ktorý zvyšuje komfort ich nosenia a uľahčuje nositeľovi dýchanie. V prípade chorého človeka je však použitie respirátoru s ventilom rizikovým, nakoľko pri kýchnutí sa mikrokvapôčky dostanú cez výdychový ventil do okolia.
Vláda preto momentálne zvažuje či predaj respirátorov FFP3 nezakáže. Ak by k tomu došlo, mohli by respirátory s ventilom nosiť len pracovníci v tzv. prvej línii ako sú napr. zdravotníci a medici.

N95 mask 4 Layers Face Masks Mascherine Antivirus Flu Anti ...

 

Dôležité upozornenie: Pre čo najvyššiu účinnosť musí respirátor tesne doliehať k tvári, preto sa mužom odporúča aby boli oholení. Predídu tak vzniku netesnosti spôsobenej bradou, cez ktorú by sa mohol nefiltrovaný vzduch z okolia dostať k dýchacím cestám. Pri nasadzovaní respirátora sa riaďte pokynmi výrobcu.

V našej ponuke nájdete respirátory FFP2 o ktoré je momentálne najväčší záujem. Vzhľadom k vyššie uvedeným rizikám respirátorov s výdychovým ventilom máme v ponuke respirátory bez ventilu.

Naše zásoby dopĺňame priebežne a čo najrýchlejšie ako je to možné.

V prípade akýchkoľvek otázok, či záujmu o väčšie množstvo tovaru nás neváhajte kontaktovať.

Najdete nás i na MALL.SK Najdete nás i na MALL.CZ